Kürtaj fiyatları

Kürtaj fiyatları
Kürtaj fiyatları yani henüz hazır olmadığınız bir gebeliği sonlandırmadaki maliyetiniz düşük bütçe ile yaşanan günlerde karşınıza beklenmedik bir masraf olarak çıkabilir. Batılı ülkelerle kıyaslandığında onda bir maliyetle yaptırabileceğiniz bu işlem sıklıkla sizin kaç haftalık gebe olduğunuza bakılarak fiyatlandırılır. Hangi jinekoloğa gitseniz farklı bir ücret çıkaracağı kesinde olsa çoğu gebeliğin ilk görünür olduğu haftadan itibaren yasal sınır olan 10 haftaya doğru artan bir maliyet grafiği atacaktır önünüze. Mesela 4 - 5 haftalık gebeliği sonlandırmak 600 TL ise 6 haftalık hamileliklerde ücret 700 olacak şekilde düşünebilirsiniz. Yani 10 haftaya doğru genelde 100 TL lik basamaklarla artış olacaktır. Tabiki bazı kadın doğum uzmanları size tek bir fiyatta söyleyebilir ama onlarda sıklıkla beklentinizi aşan rakamlardan bahsederler.

Kürtaj nasıl yapılır ?

Günümüzde gebelik sonlandırmada cerrahi olarak uygulanan kürtaj müdahalesi korkulan bir işlem olmaktan oldukça uzaktır. Kesmek , dikmek gibi cerrahi müdahalelerde sık başvurulan girişimler kürtajda söz konusu bile değildir. Lokal anestezi ile rahim girişinin uyuşturulması bu işlemi ağrısız - acısız atlatmanızı sağlar. İkinci adımda kollum dilatasyonu denilen işlemle gebelik kesesini vakumlayacak kanülü yerleştirmek için hazırlık yapılır. Daha sonra karmen kanülü rahim içine yerleştirilip negatif basınçla hamilelik mahsülü alınmış olur.

İstanbul'da kürtaj yapan yerler

İstanbul'da kürtaj yapan birçok yer bulabilirsiniz, jinekologların çoğu bu işlemi özel muayenehanelerinde yapmaktadır. Bayanlar arasında eli hafif olan, can yakmadan, hissetirmeden bu işlemi tamamlayan jinekologlar popüler olmuştur. Tabiki kürtaj sonrası ücretsiz kontrol yapıp rahmi ultrasonla incelemekte önemlidir. Şimdi İstanbul'da kürtaj yapan doktor linkine tıklayarak gebelik haftanıza göre güncel fiyat alabilirsiniz.

Kürtajın kuralları

Birçok cerrahi işlemde sizin karar vermeniz ve yaşınızın 18+ olması yeterli olurken kürtajda durum biraz farklıdır. Halen yürürlükte olan kürtaj yasalarına göre gebeliğinizin 10 haftayı aşmamış olması gerekir. Ayrıca resmi nikahınız varsa kağıt üzerindeki kocanızda söz sahibi olacak ve izni gerekecektir. Bence bu kısım mantıksız ama kürtaj yasası öyle.


Popüler Yayınlar