Kürtaj nasıl yapılır ?

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

İstanbul'da Kürtaj metodları arasında isteğe bağlı çocuk aldırma müdahalesi bir çok jinekolog tarafınca vakum küretajla yapılmaktadır.  telefonlarımızı verdikten sonra Vakumla çocuk aldırmanın avantajlarını sıralamak gerekirse:

Vakum Kürtajının Avantajları


1- Rahim içi kazımı yapılmadığı için üreme fizyolojisini etkilemez. Adet düzenine zararı olmaz ve normal dışı kanamalara yol açmaz. Bütün bunlara ek olarak hastaya acı vermez. Yani kürtaj olurken ağrı hissetmezsiniz. 
2- Vakum kürtaj tek kullanımlık steril malzeme ile yapıldığı için eski klasik bebek aldırma metodlarına göre kürtaj sonrası enfeksiyon açısından büyük avantaj sağlar, işlemden sonra 1 hafta süre ile cinsel ilşkide bulunmaz , havuza ve denize girmezseniz ve ayakta banyo yaparsanız mikrobik enfeksiyon yaşamazsınız. 
3- Klasik kürtajdaki gibi rahim içi kazıma ile uğraşılmadığı için ameliyat 15 dakika gibi çok kısa sürede tamamlanır ve hasta hemen ayaklanıp hayatına geri döner. 
4- Yine rahim içine pek fazla müdahale yapılmadığı için hasta acı çekmez ve genel anestezi ihtiyacı pek olmaz. Sadece israr eden hasralarımıza genel anestezi yaparız.

Vakum Kürtaj Nasıl Yapılır ? :


1- Kürtaj Randevusu: 
Hastalarımız bizi daima telefonla arayarak randevu alırlar , randevusuz çat kapı hasta kabul etmeyiz :) 
2- Kürtaj Anamnezi : 
Randevu günü muayenehanemize gelen hastalarımızı önce görüşmeye alırız. Hastayı iyice bir dinleriz , bebek alma işlemi hakkında geniş bilgi veririz. Bu arada bize anlatacağınız tüm bilgiler gizli kalır , akrabanız veya ailenizden biri bile gelse sizin hakkınızda bizden bilgi alamaz. 
3- Jinekolojik Muayene : 
Görüşme sonrası hastamızı jinekolojik muayene odasına alırız , hem muayene eder hemde ultrasonla bakarız, gebelik haftasını net olarak tespit ederiz. Bildiğiniz gibi kürtaj yasasına göre 10. gebelik haftasından sonra çocuk alınamamaktadır. 
3- Kürtaj Ameliyatı : 
Son yıllarda uygulamaya koyduğumuz vakum küretaj müdahalesinden sonra çocuk aldırma olayına kürtaj ameliyatı demek biraz abartı olmaya başladı. Çünki ameliyat deyince insanın aklına hastanın genel anestezi ile uyutularak , kesilerek , dikilerek cerrahi müdahalede bulunulması geliyor, oysa vakumlu kürtajda bunlar yok . Bebek aldırma işlemi nasıl oluyor bahsetmek gerekirse ; önce hastanın rahim ağızına kılcal uçlu iğne ile lokal anestezik ilaç veriyoruz , birkaç dakika uyuşmasını bekliyoruz. Daha sonra steril hegar bujisi ile rahim kanalı yani collum uteri hafifçe genişletilir ve steril vakum küretaj seti açılarak içinden karmen kanülü alınır , karmen kanülü meşrubat pipetine benzer , kanülü rahim kanalına yerleştirip dışta kalan uca steril vakum aparatı takılır ve negatif basınçla gebelik kesesi dışarı emilir. İşlem tamamlanır. 
4- Kürtaj Sonrası Ultrason : 
Hastalarımıza çocuk aldırma işleminden sonra tekrar ultrason yaparız ve gebelik kesesinin tam olarak alındığına emin oluruz.

Kürtaj Fiyatları:


Merakınızı hemen giderelim . Kürtaj fiyatları için tıklayınız. Yada İstanbul'da kürtaj fiyatları hakkında yazdığımız başka bir makalemizi inceleyerek net kürtaj ücreti alın.Popüler Yayınlar